STMicroelectronics STB70NF3LLT4 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 855 ratings
STB70NF3LLT4 main image
Model Number
STB70NF3LLT4
Datasheet
STB70NF3LLT4 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 70A D2PAK
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
STripFET™ II
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
70A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
9.5mOhm @ 35A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
33 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±16V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1650 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)