STMicroelectronics STB30NF10T4 Bulk sales (1 piece or more)
4.9 633 ratings
STB30NF10T4 main image
Model Number
STB30NF10T4
Datasheet
STB30NF10T4 PDF
Description
MOSFET N-CH 100V 35A D2PAK
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
STripFET™ II
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
35A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
45mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
55 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1180 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
115W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)