STMicroelectronics STB25NM60ND Bulk sales (1 piece or more)
4.8 675 ratings
STB25NM60ND main image
Model Number
STB25NM60ND
Datasheet
STB25NM60ND PDF
Description
MOSFET N-CH 600V 21A D2PAK
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
FDmesh™ II
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
21A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
160mOhm @ 10.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
80 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2400 pF @ 50 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
160W (Tc)
Operating Temperature
150°C (TJ)