STMicroelectronics STB23NM50N Bulk sales (1 piece or more)
4.9 722 ratings
STB23NM50N main image
Model Number
STB23NM50N
Datasheet
STB23NM50N PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 17A D2PAK
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
MDmesh™ II
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 8.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1330 pF @ 50 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
125W (Tc)
Operating Temperature
150°C (TJ)