STMicroelectronics STB200NF03T4 (1000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.9 893 ratings
STB200NF03T4 main image
Model Number
STB200NF03T4
Datasheet
STB200NF03T4 PDF
Description
MOSFET N-CH 30V 120A D2PAK
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Series
STripFET™ III
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
3.6mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
140 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4950 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)