STMicroelectronics STB140NF75T4 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 746 ratings
STB140NF75T4 main image
Model Number
STB140NF75T4
Datasheet
STB140NF75T4 PDF
Description
MOSFET N-CH 75V 120A D2PAK
In Stock : 1075
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
STripFET™ III
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Drain to Source Voltage (Vdss)
75 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.5mOhm @ 70A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
218 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5000 pF @ 25 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
310W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)