STMicroelectronics STB13NM50N Bulk sales (1 piece or more)
4.7 709 ratings
STB13NM50N main image
Model Number
STB13NM50N
Datasheet
STB13NM50N PDF
Description
MOSFET N-CH 500V 12A D2PAK
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Series
MDmesh™ II
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Drain to Source Voltage (Vdss)
500 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
320mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
30 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
960 pF @ 50 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
Operating Temperature
150°C (TJ)