STMicroelectronics STB100NH02LT4 Bulk sales (1 piece or more)
4.5 685 ratings
STB100NH02LT4 main image
Model Number
STB100NH02LT4
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
STB100NH02LT4 PDF
Description
MOSFET N-CH 24V 60A D2PAK
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
STripFET™ III
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
FET Type
N-Channel
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)
24 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
60A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs
6mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id
1.8V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
64 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2850 pF @ 15 V
FET Feature
Power Dissipation (Max)
100W (Tc)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)