STMicroelectronics ST715PU25R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
5.0 723 ratings
ST715PU25R main image
Model Number
ST715PU25R
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
ST715PU25R PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 85MA 8DFN
In Stock : 607
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
24V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
1V @ 85mA
Current - Output
85mA
Current - Quiescent (Iq)
5.5 µA
Current - Supply (Max)
6.5 µA
PSRR
57dB ~ 38dB (100kHz ~ 1kHz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C