STMicroelectronics SPV1002T40 Bulk sales (1 piece or more)
4.8 874 ratings
SPV1002T40 main image
Model Number
SPV1002T40
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
SPV1002T40 PDF
Description
DIODE GEN PURP 40V 16A TO220
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Technology
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Current - Average Rectified (Io)
16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
180 mV @ 16 A
Speed
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 40 V
Capacitance @ Vr, F
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Supplier Device Package
TO-220
Operating Temperature - Junction
-45°C ~ 175°C