STMicroelectronics SMCJ26A-TR In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 659 ratings
SMCJ26A-TR main image
Model Number
SMCJ26A-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
SMCJ26A-TR PDF
Description
TVS DIODE 26VWM 53.5VC SMC
In Stock : 17762
Select packaging:
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
SMCJ, TRANSIL™
Packaging
Cut Tape
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
187A (8/20µs)
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)