STMicroelectronics SMCJ20A-TR In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 777 ratings
SMCJ20A-TR main image
Model Number
SMCJ20A-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
SMCJ20A-TR PDF
Description
TVS DIODE 20VWM 42.8VC SMC
In Stock : 15871
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
SMCJ, TRANSIL™
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
234A (8/20µs)
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)