STMicroelectronics SMC50J30A In Stock Bulk sales (1 piece or more)
5.0 732 ratings
SMC50J30A main image
Model Number
SMC50J30A
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
SMC50J30A PDF
Description
5000 W, 30 V TVS IN SMC
In Stock : 3705
Select packaging:
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
SMC50J
Packaging
Cut Tape
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
33.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
103A
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)