STMicroelectronics SMC30J24A In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.5 824 ratings
SMC30J24A main image
Model Number
SMC30J24A
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
SMC30J24A PDF
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
In Stock : 3985
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
SMC30J
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
77A
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)