STMicroelectronics SMBJ36CA-TR In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 793 ratings
SMBJ36CA-TR main image
Model Number
SMBJ36CA-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
SMBJ36CA-TR PDF
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMB
In Stock : 7148
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
SMBJ, TRANSIL™
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)