STMicroelectronics SMBJ170A-TR Bulk sales (1 piece or more)
4.8 817 ratings
SMBJ170A-TR main image
Model Number
SMBJ170A-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
SMBJ170A-TR PDF
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
SMBJ, TRANSIL™
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.2A
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)