STMicroelectronics SMB6F6.5A In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 886 ratings
SMB6F6.5A main image
Model Number
SMB6F6.5A
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
SMB6F6.5A PDF
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMBFLAT
In Stock : 4555
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Voltage - Breakdown (Min)
7.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56A
Power - Peak Pulse
600W
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)