STMicroelectronics SMB6F30AY Bulk sales (1 piece or more)
4.9 823 ratings
SMB6F30AY main image
Model Number
SMB6F30AY
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
SMB6F30AY PDF
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMBFLAT
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Automotive, AEC-Q101, SMB6FxxAY
Packaging
Bulk
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
33.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13A
Power - Peak Pulse
600W
Power Line Protection
No
Applications
Automotive
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)