STMicroelectronics SMB15F5.0A Bulk sales (1 piece or more)
4.6 685 ratings
SMB15F5.0A main image
Model Number
SMB15F5.0A
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
SMB15F5.0A PDF
Description
TVS DIODE 5VWM 13.4VC SMBFLAT
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
SMB15F
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
6.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
13.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
746A (8/20µs)
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)