STMicroelectronics SMAJ170A-TR Bulk sales (1 piece or more)
4.9 632 ratings
SMAJ170A-TR main image
Model Number
SMAJ170A-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
SMAJ170A-TR PDF
Description
TVS DIODE 170VWM 353VC SMA
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
SMAJ, TRANSIL™
Packaging
Cut Tape
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
170V
Voltage - Breakdown (Min)
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
353V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)