STMicroelectronics SMA6J40CA-TR Bulk sales (1 piece or more)
4.9 657 ratings
SMA6J40CA-TR main image
Model Number
SMA6J40CA-TR
Datasheet
SMA6J40CA-TR PDF
Description
TVS DIODE 40VWM 73.6VC SMA
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
73.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
48A (8/20µs)
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)