STMicroelectronics SMA6J100CA-TR Bulk sales (1 piece or more)
4.7 770 ratings
SMA6J100CA-TR main image
Model Number
SMA6J100CA-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
SMA6J100CA-TR PDF
Description
TVS DIODE 100VWM 172VC SMA
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
SMA6J, TRANSIL™
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Type
Zener
Bidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
172V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19A (8/20µs)
Power - Peak Pulse
600W
Power Line Protection
No
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)