STMicroelectronics SMA6F58AY Bulk sales (1 piece or more)
4.7 607 ratings
SMA6F58AY main image
Model Number
SMA6F58AY
Datasheet
SMA6F58AY PDF
Description
TVS DIODE 58VWM 121VC SMAFLAT
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
Automotive, AEC-Q101, SMA6FxxAY
Product Status
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33A (8/20µs)
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)