STMicroelectronics SMA6F36AY In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 889 ratings
SMA6F36AY main image
Model Number
SMA6F36AY
Datasheet
SMA6F36AY PDF
Description
TVS DIODE 36VWM 76VC SMAFLAT
In Stock : 6939
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Series
Automotive, AEC-Q101, SMA6FxxAY
Product Status
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
76V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
52A (8/20µs)
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)