STMicroelectronics SMA6F14AY In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 837 ratings
SMA6F14AY main image
Model Number
SMA6F14AY
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
SMA6F14AY PDF
Description
TVS DIODE 14VWM 23.1VC SMAFLAT
In Stock : 15894
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Automotive, AEC-Q101, SMA6F
Packaging
Cut Tape
Product Status
Obsolete
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
14V
Voltage - Breakdown (Min)
15.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
26A
Power - Peak Pulse
600W
Power Line Protection
No
Applications
Automotive
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)