STMicroelectronics SMA6F100AY In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.6 612 ratings
SMA6F100AY main image
Model Number
SMA6F100AY
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
SMA6F100AY PDF
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC SMAFLAT
In Stock : 15223
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Automotive, AEC-Q101, SMA6F
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
3.8A
Power - Peak Pulse
600W
Power Line Protection
No
Applications
Automotive
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)