STMicroelectronics SMA4F36A In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 878 ratings
SMA4F36A main image
Model Number
SMA4F36A
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
SMA4F36A PDF
Description
TVS DIODE 36VWM 76VC SMAFLAT
In Stock : 15229
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
SMA4FxxA
Packaging
Cut Tape
Product Status
Obsolete
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
76V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30A (8/20µs)
Power - Peak Pulse
400W
Applications
General Purpose
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)