STMicroelectronics SMA4F20AY In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 749 ratings
SMA4F20AY main image
Model Number
SMA4F20AY
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
SMA4F20AY PDF
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMAFLAT
In Stock : 7485
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Automotive, AEC-Q101, SMA4F
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
20V
Voltage - Breakdown (Min)
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.3A
Power - Peak Pulse
400W
Power Line Protection
No
Applications
Automotive
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)