STMicroelectronics SM15T10AY In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.5 798 ratings
SM15T10AY main image
Model Number
SM15T10AY
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
SM15T10AY PDF
Description
TVS DIODE 8.55VWM 18.6VC SMC
In Stock : 1420
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Automotive, AEC-Q101, SM15TY, TRANSIL™
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
8.55V
Voltage - Breakdown (Min)
9.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
538A (8/20µs)
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Power Line Protection
No
Applications
Automotive
Capacitance @ Frequency
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)