STMicroelectronics LM4040BECT-2.5 In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 647 ratings
LM4040BECT-2.5 main image
Model Number
LM4040BECT-2.5
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LM4040BECT-2.5 PDF
Description
PRECISION MICROPOWER SHUNT VOLTA
In Stock : 1681
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Reference Type
Shunt
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Current - Output
15 mA
Tolerance
±0.2%
Temperature Coefficient
70ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz
10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz
95mVrms
Voltage - Input
Current - Supply
Current - Cathode
10 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C