STMicroelectronics LK112SM28TR Bulk sales (1 piece or more)
4.8 706 ratings
LK112SM28TR main image
Model Number
LK112SM28TR
Datasheet
LK112SM28TR PDF
Description
IC REG LINEAR 2.8V 200MA SOT23-5
Voltage - Input (Max)
14V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 200mA
Current - Output
200mA
PSRR
55dB (400Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C