STMicroelectronics LF18ABDT-TR In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 846 ratings
LF18ABDT-TR main image
Model Number
LF18ABDT-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LF18ABDT-TR PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA DPAK
In Stock : 4836
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 200mA (Typ)
Current - Output
500mA
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Current - Supply (Max)
12 mA
PSRR
82dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C