STMicroelectronics LF120CPT-TR Bulk sales (1 piece or more)
4.9 775 ratings
LF120CPT-TR main image
Model Number
LF120CPT-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LF120CPT-TR PDF
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA PPAK
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA
Current - Output
500mA
Current - Quiescent (Iq)
1.5 mA
Current - Supply (Max)
12 mA
PSRR
69dB ~ 54dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C