STMicroelectronics LE25ABZ-TR Bulk sales (1 piece or more)
4.9 612 ratings
LE25ABZ-TR main image
Model Number
LE25ABZ-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LE25ABZ-TR PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 100MA TO92-3
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
18V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 100mA
Current - Output
100mA
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Current - Supply (Max)
3 mA
PSRR
82dB ~ 60dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C