STMicroelectronics LDS3985PU28R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 695 ratings
LDS3985PU28R main image
Model Number
LDS3985PU28R
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LDS3985PU28R PDF
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 6DFN
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 300mA
Current - Output
300mA
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Current - Supply (Max)
300 µA
PSRR
55dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features
Shutdown
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C