STMicroelectronics LDS3985M28R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 735 ratings
LDS3985M28R main image
Model Number
LDS3985M28R
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LDS3985M28R PDF
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT23-5
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 300mA
Current - Output
300mA
Current - Quiescent (Iq)
150 µA
Current - Supply (Max)
300 µA
PSRR
55dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features
Shutdown
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C