STMicroelectronics LDLN025PU33R Bulk sales (1 piece or more)
4.7 794 ratings
LDLN025PU33R main image
Model Number
LDLN025PU33R
Datasheet
LDLN025PU33R PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 250MA 4DFN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 250mA
Current - Output
250mA
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Current - Supply (Max)
425 µA
PSRR
80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)