STMicroelectronics LDLN025M18R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 835 ratings
LDLN025M18R main image
Model Number
LDLN025M18R
Datasheet
LDLN025M18R PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT23-5
In Stock : 9009
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 250mA
Current - Output
250mA
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Current - Supply (Max)
425 µA
PSRR
80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)