STMicroelectronics LDLN025J29R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.8 774 ratings
LDLN025J29R main image
Model Number
LDLN025J29R
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LDLN025J29R PDF
Description
IC REG LIN 2.9V 250MA 4FLIPCHIP
In Stock : 5843
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.9V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 250mA
Current - Output
250mA
Current - Quiescent (Iq)
25 µA
Current - Supply (Max)
425 µA
PSRR
80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)