STMicroelectronics LDLN015PU33R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 765 ratings
LDLN015PU33R main image
Model Number
LDLN015PU33R
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LDLN015PU33R PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 6DFN
In Stock : 4035
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.18V @ 150mA
Current - Output
150mA
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Current - Supply (Max)
120 µA
PSRR
92dB ~ 50dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C