STMicroelectronics LDL112PU33R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 665 ratings
LDL112PU33R main image
Model Number
LDL112PU33R
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LDL112PU33R PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.2A 6DFN
In Stock : 3630
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1.2A
Current - Output
1.2A
Current - Quiescent (Iq)
70 µA
Current - Supply (Max)
400 µA
PSRR
57dB (1kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Current
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)