STMicroelectronics LDK130M29R Bulk sales (1 piece or more)
4.9 813 ratings
LDK130M29R main image
Model Number
LDK130M29R
Datasheet
LDK130M29R PDF
Description
IC REG LINEAR 2.9V 300MA SOT23-5
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Series
Automotive, AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.9V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 300mA
Current - Output
300mA
Current - Quiescent (Iq)
60 µA
Current - Supply (Max)
120 µA
PSRR
55dB (120Hz ~ 10kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)