STMicroelectronics LD56100DPU33R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 679 ratings
LD56100DPU33R main image
Model Number
LD56100DPU33R
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LD56100DPU33R PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8DFN
In Stock : 5005
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 1A
Current - Output
1A
Current - Quiescent (Iq)
155 µA
PSRR
70dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features
Enable, Soft Start
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C