STMicroelectronics LD56050DPU115R (6000 per Tape & Reel Full Tape & Reel)
4.6 674 ratings
LD56050DPU115R main image
Model Number
LD56050DPU115R
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LD56050DPU115R PDF
Description
IC REG LINEAR 1.15V 500MA 4DFN
Preorder
Products need to verify price and stock, please send inquiry or contact sales
Email: sales@lzchips.com
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Tape & Reel
Product Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.15V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 500mA
Current - Output
500mA
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
PSRR
75dB (1kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)