STMicroelectronics LD49100PU33RY In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 754 ratings
LD49100PU33RY main image
Model Number
LD49100PU33RY
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LD49100PU33RY PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 6DFN
In Stock : 8333
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Automotive, AEC-Q100
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 1A
Current - Output
1A
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Current - Supply (Max)
300 µA
PSRR
65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)