STMicroelectronics LD39150PU33R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 793 ratings
LD39150PU33R main image
Model Number
LD39150PU33R
Datasheet
LD39150PU33R PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A 6DFN
In Stock : 3262
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 1.5A
Current - Output
1.5A
Current - Quiescent (Iq)
2.5 mA
PSRR
65dB ~ 55dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)