STMicroelectronics LD39100PU33R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 799 ratings
LD39100PU33R main image
Model Number
LD39100PU33R
Datasheet
LD39100PU33R PDF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 6DFN
In Stock : 19055
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 1A
Current - Output
1A
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Current - Supply (Max)
300 µA
PSRR
65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features
Enable, Power Good
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)