STMicroelectronics LD39015M18R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 739 ratings
LD39015M18R main image
Model Number
LD39015M18R
Manufacturer
STMicroelectronics
Datasheet
LD39015M18R PDF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
In Stock : 16283
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Product Details
Manufacturer
STMicroelectronics
Series
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Output Configuration
Positive
Output Type
Fixed
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.1V @ 100mA
Current - Output
150mA
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Current - Supply (Max)
70 µA
PSRR
65dB ~ 62dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features
Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C