STMicroelectronics LD2985BM25R In Stock Bulk sales (1 piece or more)
4.9 714 ratings
LD2985BM25R main image
Model Number
LD2985BM25R
Datasheet
LD2985BM25R PDF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
In Stock : 9113
Select packaging:
Payments
paypal ico
visa ico
discover ico
union ico
Shipping
fedex
dhl
ups
sf
tnt
Packaging
Cut Tape
Product Status
Active
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.575V @ 150mA
Current - Output
150mA
Current - Supply (Max)
4 mA
PSRR
45dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C