STMicroelectronics LD2985BM15R Bulk sales (1 piece or more)
4.8 646 ratings
LD2985BM15R main image
Model Number
LD2985BM15R
Datasheet
LD2985BM15R PDF
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Out of Stock
Products may be out of stock or no longer in production,Please contact our sales for details.
Email: sales@lzchips.com
Packaging
Bulk
Product Status
Obsolete
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage - Output (Max)
Voltage Dropout (Max)
0.575V @ 150mA
Current - Output
150mA
Current - Supply (Max)
4 mA
PSRR
45dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C